Előny vagy hátrány?
Afantáziás és hiperfantáziás képzőművészek alkotásai láthatók ezen az online kiállításon. Ki lehet találni, hogy melyik alkotő afantáziás?
Az afantáziás matematikus Henry Segerman ezt mondja: "Képes vagyok fejben megoldani a vizuális problémákat, de bármi is történik odabent, egyáltalán nem érzem látásnak."
Lynne Kelly írónő afantáziás és memória-atléta, ez a könyve memória-edző módszereket mutat be.
Szeretnénk "kigyógyulni" az afantáziából?
Dustin Grinnell, afantáziás író írja saját "kigyógyulási" kísérletéről: "A vizsgálódás szellemében, nekem is meg kellett próbálnom... Egy
alaktalan fény felvillanását láttam. Életemben először láttam valamit
gondolatban, ami egy kép elképzelése felé közelíthet. De nem hiszem, hogy
folytatni fogom a gyakorlást. Megtanultam, hogy egyéni módon látom a világot,
és nem szeretném ezt feladni."
Később írt egy olyan novellát, amiben a fenti gondolatot bővebben is kifejti. "Sajnos Theodore [az ex-afantáziás főhős] új képességének váratlanul nagy ára volt. Az elkövetkező hónapokban egyre zaklatottabb lett, mert kiszámíthatatlanul, egyre rendszeresebben és élénkebben törtek be gondolataiba látványok. Panaszkodott, hogy képekbe "fullad". Egy ismerős vagy kolléga mikro-arckifejezése szálkaként gondolataiba ragadt, felzaklatva őt hetekkel azután is, hogy szeme sarkából észrevette."
Mary Doria Russell írónő képeket nem lát gondolataiban, de hangokat hall: "Gyakran gondolkoztam azon, hogy csak vékony a határvonal aközött, amit én csinálok írás közben, és aközött, amire mások gyógyszert szednek..."
Híres afantáziások
[2011-ben, jó fél évtizeddel az "afantázia" elnevezés megalkotása előtt] arra a kérdésre, hogy mi az ő legjelentősebb adottsága, Venter ezt válaszolta: "Különös gondolkodásmódom van. Egyáltalán nincs vizuális memóriám. Minden konceptuális számomra. [...] Másképpen látom a dolgokat."
Az afantáziások agya "úgy tárolja az információt, mint egy számítógép, de nincs képernyő csatlakoztatva a számítógéphez."
Craig Venter mondta: "Tudományos vezetőként úgy tapasztaltam, hogy az afantázia nagyban segíti az összetett információk új ötletekbe és megközelítésekbe való beépülését. A tények memorizálása helyett fogalmak megértésével tudtam összetett, multidiszciplináris csapatokat vezetni anélkül, hogy részletesen ismernem kellett volna munkájukat."
"... nem vicc... van, aki képes képekben elképzelni valamit..."
A Pixar volt igazgatója, Ed Catmull "lelki szeme vak".
Így rajzol: "Mélyen önmagába néz, az érzelmeket nézi, ez vezeti rajzolását."
Az Oscar díjas afantáziás művész alkotásaként a "Szörnyeteg" így született meg: "Gorilla rajzaim és gorilla fotóim voltak, oroszlánokkal kapcsolatban kutattam. Ezeket az állatokat mind körberektam az irodámban. A közeli állatkitömőtől egy nagy bölényfejet vettem, azt is a falamra tettem."
Az absztrakt gondolkodás gyorsabb, mint a vizuális?
Az afantáziások szükségszerűen jobbak az absztrakt gondolkodásban, mint a többség. (Nem a részletekre emlékeznek :) "amikor én egy bizonyos macskát érzékelek, akkor az említett észlelés másolata ennek a macskának egy absztrahált változata; egy absztrakt macska, amely elveszíti kötődését ahhoz a konkrét időhöz és helyhez, ahol a macskát észleltem, érzékeltem. Továbbá elveszítheti néhány sajátos tulajdonságát is, mint például a színét, mivel az absztrakt macskának nem feltétlenül kell rendelkeznie semmilyen színnel." (Scholz, 2023, 20.oldal)